Eiropas Savienībā (ES) pēc 2026. gada sāksies iedzīvotāju skaita samazināšanās periods, kas ietekmēs ekonomikas attīstību un darba tirgu. Tomēr atšķirīgo tendenču rezultātā dažādās ES dalībvalstīs situācija nebūs identiska. Ir sarežģīti prognozēt, kā tieši mainīsies ekonomikas struktūra un finanšu sistēma, bet skaidrs, ka pārmaiņas būs.
Mazāk iedzīvotāju
Laikā no 2023. līdz 2050. gadam ES austrumu un dienvidu dalībvalstis saskarsies ar strauju iedzīvotāju skaita kritumu, kas būs saistīts gan ar dabiskās populācijas samazinājumu, gan ar ierobežoto migrāciju uz šīm valstīm. Turpretī Ziemeļvalstīs un Rietumeiropā tieši migrācija varētu veicināt iedzīvotāju skaita pieaugumu. Šādi secinājumi izriet no domnīcas Bruegel veiktās analīzes. Tajā arī norādīts, ka īpaši lielu iedzīvotāju skaita kritumu piedzīvos divas Baltijas valstis – Latvija un Lietuva.
Novecojoša sabiedrība un tās ietekme uz ekonomiku, finansēm un sociālo sistēmu ir viens no būtiskākajiem mūsdienu izaicinājumiem ne tikai Baltijas valstīs un ne tikai ES, bet arī daudzviet citur pasaulē. Straujās pārmaiņas nosaka divi galvenie faktori – dzimstības samazināšanās un dzīves ilguma pieaugums. Abu šo faktoru simbioze veido iepriekš nebijušus ekonomiskos un sociālos izaicinājumus. Šādi izaicinājumi tik lielos mērogos ir kas jauns, norāda SEB bankas ekonomists Dainis
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 7. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €0.60