Diena jau pagājušajā gadā vēstīja, ka, pēc Eiropas Savienības (ES) statistikas biroja Eurostat datiem, grāmatu lasītāju īpatsvars Latvijas sabiedrībā ir ap 50%. Tas ir aptuveni ES vidējā līmenī, atpaliekot no Igaunijas (lasītāju īpatsvars ap 70%), bet pārspējot Itāliju (ap 35%).
Protams, allaž var diskutēt par dažādu aptauju veikšanas metodēm, izvēlēto respondentu loku, jautājumu formulējumiem un tamlīdzīgi, bet aptuveno tendenci aptaujas parāda, atklājot arī to, ka nav tādas valsts, kurā visi iedzīvotāji būtu aizrautīgi grāmatu lasītāji. Eurostat ir secinājis, ka lielākais grāmatu lasītāju īpatsvars ES – ap 75% – ir ES institūciju mājvietā Luksemburgā.
Uzmanības vērts ir arī tāds aspekts, ka joprojām vērojama tendence pretstatīt papīra formātā izdotu grāmatu lasīšanu digitālo risinājumu lietošanai, taču patlaban, 2025. gadā, šāds pretstatījums ir uzskatāms par novecojušu. Būtu laiks godīgi atzīt, ka arī pirms interneta parādīšanās bija cilvēki, kurus grāmatu lasīšana īpaši neinteresēja. Un tas ir normāli, ka jebkurā sabiedrībā ir dažādas prioritātes. Piemēram, ir cilvēki, kuri Līgo vakaru ik gadu cenšas pavadīt plašā, publiskā pasākumā, turpretī citi no tāda veida svinēšanas izvairās.
Taču vēl svarīgāk, analizējot lasīšanas paradumus, ir apzināties, ka papīrs, uz kura nodrukāts teksts, vai virtuālā versija, kurā teksts lasāms, ir vien platforma, kurā ir izvietots saturs. Kādam lasītājam ir ērtāk lasīt, turot rokās grāmatu, citam ir ērtāk lasīt tekstu digitāli. Neviena no izvēlēm nav pareizāka par otru.
Saistībā ar kampaņas #laikslasīt organizatoru aicinājumu ik dienu atrast laiku vismaz vienas lappuses izlasīšanai, "braucot sabiedriskajā transportā [..], baudot vasaru parkā vai lietainu dienu kafejnīcā", jāteic, ka jau gadiem ir gadījies redzēt gan papīra formātā izdotas grāmatas, gan e-grāmatas lasošus cilvēkus, jo katram savs.
Kopumā ir arī svarīgi saprast, ka digitālie risinājumi mūsu ikdienā ir ienākuši uz palikšanu un nekur nepazudīs. Šie risinājumi, protams, transformēsies, taču atgriešanās daudzus gadu desmitus senā pagātnē nenotiks vairs nekad.