Vīna glāzē ieliek dažas zemenes (var sagriezt, ja tās ir lielas) un pārlej ar atdzesētu rozā proseko. Elegants, vienkāršs un vizuāli efektīgs dzēriens – īpaši skaisti izskatās šampanieša glāzēs.
Strauji kļūst populārs
Rozā proseko (Prosecco Rosé) ir salīdzinoši jauns, bet strauji popularitāti iemantojis dzirkstošā vīna paveids, kas apvieno Itālijas vīna darīšanas tradīcijas ar mūsdienīgu stilu un vizuālu pievilcību.
Lai gan proseko jau gadiem visā pasaulē ir pazīstams kā viegls, dzirkstošs un cenas ziņā pieejams vīns, tā rozā versija oficiāli parādījās tikai 2020. gadā, kad tika apstiprināti noteikumi tā ražošanai Prosecco DOC reģionā.
Izmanto dažas šķirnes
Kā tieši gatavo šo iecienīto rozā dzērienu un ar ko tas atšķiras no citiem dzirkstošajiem vīniem?
Rozā proseko tiek ražots saskaņā ar stingri noteiktiem kvalitātes standartiem, kas nosaka gan izmantotās vīnogu šķirnes, gan ražošanas tehnoloģiju. Prosecco Rosé drīkst gatavot tikai no dažām šķirnēm.
Vīnogām Glera jābūt vismaz 85% no vīna sastāva. Šī ir tradicionālā proseko baltā vīnoga, kas piešķir dzērienam vieglumu, ābolu un bumbieru notis.
Šķirne Pinot Nero (Pinot Noir) drīkst būt līdz 15%. Šīs zilās vīnogas tiek izmantotas, lai piešķirtu vīnam rozā krāsu un pievienotu vieglas ogu notis.
Atšķirībā no citiem rozā vīniem, Prosecco Rosé gadījumā Pinot Noir tiek izmantota kā atsevišķi raudzēts sarkanais vīns, ko vēlāk sajauc ar Glera bāzes vīnu, nevis vienkārši macerē mizas kopā ar baltajām vīnogām.
Otrreizējā fermentācija
Līdzīgi kā klasiskajam proseko, arī rozā versijai izmanto Charmat metodi – tas nozīmē, ka otrreizējā fermentācija, kas rada dzirkstošos burbuļus, notiek tvertnē, nevis pudelē, kā tas ir šampanieša gadījumā.
Šis process dod iespēju saglabāt augļu svaigumu, padara vīnu pieejamāku cenas ziņā, nodrošina mīkstākus un maigākus burbuļus.
Rozā proseko jābūt raudzētam vismaz 60 dienas (tas ir ilgāk nekā tradicionālajam proseko), nodrošinot noturīgāku aromātu un labāku struktūru.
Cukura daudzums – vīna stils
Tāpat kā citi dzirkstošie vīni, arī rozā proseko tiek piedāvāts dažādos salduma līmeņos: Brut Nature – pavisam sauss, Extra Brut – ļoti sauss, Brut – sauss (visbiežāk sastopamais variants), Extra Dry – nedaudz saldenāks, bet vēl joprojām svaigs.
Krāsa, aromāts un garša
Prosecco Rosé ir maigi rozā tonī, dažreiz ar laša vai pērļu nokrāsām – atkarībā no izmantotās Pinot Noir proporcijas. Aromātā tam bieži ir zemeņu un aveņu notis, vieglas rožu vai ziedu nianses, fonā – ābolu un citrusaugļu svaigumu. Garša ir svaiga, augļaina un dzīvīga, ar patīkamu skābumu un mīkstu pērļu burbulīti.
Vēsture un attīstība
Lai gan rozā dzirkstošie vīni nav nekas jauns, Prosecco Rosé oficiāli tika apstiprināts tikai 2020. gada oktobrī, pēc tam kad Prosecco DOC konsorcijs vienojās par precīziem noteikumiem šī dzēriena ražošanai. Līdz tam daži vīndari eksperimentēja ar līdzīgiem dzērieniem, taču tos nedrīkstēja oficiāli saukt par prosecco.
Šī legalizācija bija nozīmīga, jo atļāva izmantot prosecco zīmolu – pasaulē atpazīstamu kvalitātes simbolu – arī rozā dzirkstošajiem vīniem. Tas pavēra ceļu uz plašu eksporta un mārketinga potenciālu.
Kā un ar ko pasniegt?
Rozā proseko ir ideāli piemērots svinībām, jo ir vizuāli pievilcīgs (skaistā glāzē ar ogām izskatās izcili), viegli saskaņojams ar dažādiem ēdieniem, salīdzinoši viegls – parasti 11–11,5 tilpumprocenti alkohola.
Ieteicamā pasniegšanas temperatūra: 6–8 grādi. Tas labi sader ar viegliem salātiem ar augļiem vai sieriem, ceptu vai grilētu zivju ēdieniem, putnu gaļu (piemēram, vistas fileju ar mērci), siera plati (īpaši kazas sieru, brī), ogu desertiem un augļu tartēm.